Saskaņā ar Energoefektivitātes likuma 10. panta pirmo daļu lielais uzņēmums ir komersants, pie kura nodarbināti vairāk nekā 249 darbinieki vai kura pārskata gada apgrozījums pārsniedz 50 miljonus euro un gada bilance kopumā – 43 miljonus euro. Šādam nosacījumam komersantam jāatbilst divus pārskata periodus pēc kārtas, un tikai tad tas tiek iekļauts lielo uzņēmumu sarakstā. Uzņēmums tiek izslēgts no lielo uzņēmumu saraksta, ja tas divos pārskata periodos pēc kārtas neatbilst lielā uzņēmuma nosacījumam.
Lielo uzņēmumu nosacījumam atbilstošos uzņēmumus ik gadu līdz 1. decembrim apkopo Centrālā statistikas pārvalde, izmantojot uzņēmuma pēdējā apstiprinātā pārskata perioda datus. Lielo uzņēmumu 2020. gada sarakstā, kas veidots, izmantojot 2018. un 2019. gada pārskata perioda datus, iekļauti 270 uzņēmumi, no tiem pirmo reizi sarakstā ir iekļauti 11 uzņēmumi. Šiem komersantiem gadā laikā pēc iekļaušanas lielo uzņēmumu sarakstā – līdz 2021. gada 1. decembrim ir jāveic energoaudits vai jāievieš sertificēta energopārvaldības sistēma.
Lielais elektroenerģijas patērētājs, saskaņā ar likuma 12. panta pirmo daļu (likuma redakcija spēkā līdz 26.05.2020.), ir komersants, kura ikgadējais elektroenerģijas patēriņš pārsniedz 500 MWh. Šo informāciju katru gadu līdz 31. janvārim Būvniecības valsts kontroles birojam, saskaņā ar likuma 12. panta devīto daļu, gatavo sistēmas operatori, kuriem ir licence elektroenerģijas sadalei. 2019. gadā lielajā elektroenerģijas patērētāju sarakstā ir iekļauti 1092 uzņēmumi, no kuriem 11 uzņēmumi iekļauti sarakstā pirmoreiz.
Uzņēmumiem, kuri pirmo reizi iekļauti lielo uzņēmumu vai lielo elektroenerģijas patērētāju 2019. gada sarakstā, jāizpilda konkrēti pienākumi, kas izriet no likuma:
- gada laikā pēc iekļaušanas sarakstā jāveic energoaudits vai jāievieš sertificēta energopārvaldības sistēma vai vides pārvaldības sistēma ar papildinājumu;
- 30 dienu laikā pēc energoaudita vai sertificētas energopārvaldības sistēmas vai vides pārvaldības sistēmas ar papildinājumu ieviešanas par to jāpaziņo Būvniecības valsts kontroles birojam un jānorāda vismaz trīs energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi ar vislielāko novērtēto enerģijas ietaupījumu vai ekonomisko atdevi, aizpildot formu saskaņā ar Ministru kabineta 2016. gada 11. oktobra noteikumu Nr. 668 “Energoefektivitātes monitoringa un piemērojamā energopārvaldības sistēmas standarta noteikumi” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 668) 5. pielikumu;
- saskaņā ar MK noteikumu Nr. 668 2. pielikumu katru gadu līdz 1. novembrim jāiesniedz ikgadējais pārskats par ieviestajiem energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem un to rezultātā sasniegtajiem enerģijas ietaupījumiem.
!!! Likuma 10. panta trešā daļa nosaka, ka energoauditu lielajos uzņēmumos ir tiesīgs veikt uzņēmumu energoauditors, ievērojot normatīvo aktu prasības. Gadījumā, ja 90 % vai vairāk no lielā uzņēmuma kopējā enerģijas galapatēriņa tiek patērēti ēkās un minētais patēriņš nav saistīts ar ražošanas procesu nodrošināšanu, tad, saskaņā ar likuma 10. panta 4I daļu, energoauditu ir tiesīgs veikt neatkarīgs eksperts ēku energoefektivitātes jomā atbilstoši normatīvajos aktos par ēku energoefektivitātes nodrošināšanu noteiktajām prasībām.
Lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, ja tie nav lielie uzņēmumi, saskaņā ar likuma 11. pantu energoauditu ir tiesīgs veikt neatkarīgais eksperts ēku energoefektivitātes jomā vai uzņēmumu energoauditors.
Gadījumā, ja lielais elektroenerģijas patērētājs pats nepatērē visu saņemto elektroenerģiju, bet nodod to citiem apakšlietotājiem, tad likuma 12. panta 9.I daļa paredz iespēju iesniegt Būvniecības valsts kontroles birojam uzņēmuma energoauditora vai neatkarīgā eksperta ēku energoefektivitātes jomā apstiprināto elektroenerģijas patēriņa bilanci, kas parāda katram apakšlietotājam nodotās elektroenerģijas patēriņu un paša uzņēmuma elektroenerģijas patēriņu.
Saraksts ar uzņēmumu energoauditoriem un neatkarīgajiem ekspertiem ēku energoefektivitātes jomā, kuriem ir tiesības ir veikt uzņēmuma energoauditu vai apstiprināt elektroenerģijas patēriņa bilances, ir pieejams Būvniecības informācijas sistēmas tīmekļa vietnē www.bis.gov.lv, sadaļā Reģistri.
Birojs vērš uzņēmumu, ka gadījumā, ja komersantam beidzas energoaudita pārskata, energopārvaldības sistēmas vai vides pārvaldības sistēmas ar papildinājumu sertificēšanas derīguma termiņš, un komersants atbilst lielā uzņēmuma vai lielā elektroenerģijas patērētāja statusam, tad tam ir atkārtoti jāveic uzņēmuma energoaudits vai jāpārsertificē energopārvaldības sistēma vai vides pārvaldības sistēma ar papildinājumu. Pēc atkārtotā energoaudita veikšanas vai pārsertificēšanas komersantam par to jāpaziņo Būvniecības valsts kontroles birojam, iesniedzot aizpildīto MK noteikumu Nr. 668 5. pielikumu.